Under 23 & Under 20 Championships :: Saturday & Sunday 19 & 20th June 2021 @ Bedford International Stadium
click on green box to open results
FINALS ResultsEngland Champion for 2021
X F01 Hammer U20 Women FINAL

Charlotte PAYNE, Reading AC, 60.92  

X F02 Pole Vault U20 Men FINAL

Lazarus BENJAMIN, Sale Harriers Manchester, 5.05  

X F03 Triple Jump U20 Men FINAL

Bera AJALA, Edinburgh AC, 15.17 -1.5

X F04 Shot U20 Women FINAL

Nana GYEDU, Blackheath & Bromley Harriers AC, 14.78  

X F05 Hammer U20 Men FINAL

Kenneth IKEJI, Basildon AC, 68.26  

X F06 Long Jump U23 Men FINAL

Alessandro SCHENINI, Giffnock North AC, 7.47 +1.1

X F07 High Jump U23 Men FINAL

Adam BROOKS, Yate & District AC, 2.14  

X F08 Discus U23 Men FINAL

James TOMLINSON, Pembrokeshire Harriers, 55.12  

X F09 Shot U20 Men FINAL

Chris DYRMISHI, Northampton AC, 16.76  

X F10 Pole Vault U20 Women FINAL

Sophie ASHURST, Sale Harriers Manchester, 4.10  

X F11 Long Jump U23 Women FINAL

Lucy HADAWAY, City of York AC, 6.53 +1.6

X F12 Discus U23 Women FINAL

Heather CUBBAGE, City Of Portsmouth AC, 42.79  

X F13 High Jump U23 Women FINAL

Sommer LECKY, Finn Valley AC, 1.73  

X F14 Javelin U20 Women FINAL

Elizabeth KORCZAK, Brighton & Hove AC, 50.38  

X F15 Triple Jump U20 Women FINAL

Holly AITCHISON, Stockport Track & Field, 12.18 +0.3

X F16 Javelin U20 Men FINAL

Thomas HOLMES, Andover AC, 69.44  

X F17 Hammer U23 Women FINAL

Katie HEAD, Newham & Essex Beagles AC, 62.38  

X F18 Pole Vault U23 Men FINAL

Jake WATSON, Telford AC, 4.75  

X F19 High Jump U20 Women FINAL

Halle FERGUSON, Trafford AC, 1.73  

X F20 Triple Jump U23 Men FINAL

Henry CLARKSON, Edinburgh AC, 15.00 +1.0

X F21 Hammer U23 Men FINAL

Ben HAWKES, Worthing & District Harriers, 68.03  

X F22 Discus U20 Men FINAL

James WORDSWORTH, North Shields Polytechnic Club, 50.20  

X F23 Triple Jump U23 Women FINAL

Lily HULLAND, Trafford AC, 12.40 +0.4

X F24 High Jump U20 Men FINAL

Dominic OGBECHIE, Highgate Harriers, 2.13  

X F25 Long Jump U20 Women FINAL

Molly PALMER, Charnwood AC, 6.15 +1.9

X F26 Discus U20 Women FINAL

Samantha CALLAWAY, Newham & Essex Beagles AC, 51.82  

X F27 Pole Vault U23 Women FINAL

Molly CAUDERY, Thames Valley Harriers, 4.20  

X F28 Javelin U23 Men FINAL

Daniel BAINBRIDGE, Shaftesbury Barnet Harriers, 70.58  

X F29 Long Jump U20 Men FINAL

Brad DAVIES-PUGHE, Shaftesbury Barnet Harriers, 7.56 +1.4

X F30 Shot U23 Men FINAL

Lewis BYNG, Harrow AC, 17.60  

X F31 Shot U23 Women FINAL

Serena VINCENT, City Of Portsmouth AC, 15.90  

X F32 Javelin U23 Women FINAL

Bekah WALTON, Blackheath & Bromley Harriers AC, 50.20  

X T05 3000m U20 Women STRAIGHT FINAL

Kaitlyn SHEPPARD, Cheltenham & County Harriers, 09:42.45  

X T06 3000m U20 Men STRAIGHT FINAL

Alex PARSONS, Team Bath AC, 08:31.58  

X T13 800m U23 Women STRAIGHT FINAL

Olivia VAREILLE, Falkirk Victoria Harriers, 02:07.67  

X T14 800m U23 Men STRAIGHT FINAL

Ben PATTISON, Basingstoke & Mid Hants AC, 01:50.95  

X T15 1500m U20 Men STRAIGHT FINAL

Benjamin REYNOLDS, Cardiff Athletics, 03:52.40  

X T16 1500m U20 Women STRAIGHT FINAL

Abigail IVES, Basildon AC, 04:25.23  

X T18 3000m S/Chase U20 Men STRAIGHT FINAL

Alex ALSTON, Bedford & County AC, 09:16.72  

X T19 3000m S/Chase U23 Men STRAIGHT FINAL

Alfie MANTHORPE, City of Sheffield & Dearne AC, 09:11.18  

X T20 100m U20 Women FINAL

Nia WEDDERBURN-GOODISON, Harrow AC, 11.80 -2.0

X T21 100m U23 Women FINAL

Kristal AWUAH, Herne Hill Harriers, 11.67 -2.4

X T22 100m U20 Men FINAL

Toby MAKOYAWO, Windsor Slough Eton & Hounslow AC, 10.64 -2.0

X T23 100m U23 Men FINAL

Jona EFOLOKO, Sale Harriers Manchester, 10.55 -1.7

X T24 400m U20 Women FINAL

Yemi Mary JOHN, Woodford Green AC with Essex Ladies, 53.71  

X T25 400m U23 Women FINAL

Hannah KELLY, Bolton United H & AC, 54.04  

X T26 400m U20 Men FINAL

Edward FAULDS, Rugby & Northampton AC, 46.68  

X T27 400m U23 Men FINAL

Aidan LEESON, Rugby & Northampton AC, 47.09  

X T32 10k Walk U20 Men STRAIGHT FINAL

Akash NANDWANI KHIYLANI, Hyde Park Harriers, 53.56.87  

X T33 10k Walk U23 Men STRAIGHT FINAL

Chris SNOOK, Aldershot Farnham & District AC, 44.45.98  

X T34 10k Walk U20 Women STRAIGHT FINAL

Millie MORRIS, Ashford AC, 55.16.54  

X T35 10k Walk U23 Women STRAIGHT FINAL

Bethan DAVIES, Cardiff Athletics, 47.07.97  

X T37 200m U23 Women STRAIGHT FINAL

Kristal AWUAH, Herne Hill Harriers, 23.24 -0.2

X T42 3000m S/Chase U20 Women STRAIGHT FINAL

Eleanor WILSON, Hallamshire Harriers Sheffield, 11:09.80  

X T43 3000m S/Chase U23 Women STRAIGHT FINAL

Sarah TAIT, Lasswade AC, 10:00.49  

X T44 800m U20 Men FINAL

Daniel JOYCE, Tynedale Harriers & AC, 01:52.43  

X T46 800m U20 Women FINAL

Katie JOHNSON, Edinburgh AC, 02:06.04  

X T50 1500m U23 Men FINAL

Tiarnan CRORKEN, Preston Harriers, 03:40.53  

X T51 1500m U23 Women STRAIGHT FINAL

Sabrina SINHA, Cambridge Harriers (Kent), 04:24.60  

X T52 400m Hurdles U20 Men FINAL

Adam BOOTH, Poole AC, 51.47  

X T53 400m Hurdles U23 Men FINAL

Samuel CLARKE, Cambridge & Coleridge AC, 51.98  

X T54 400m Hurdles U20 Women FINAL

Emily NEWNHAM, Shaftesbury Barnet Harriers, 60.18  

X T55 400m Hurdles U23 Women FINAL

Zoe POLLOCK, Oxford City AC, 57.72  

X T56 200m U20 Men FINAL

Jason KALALA, Victoria Park H & Tower Hamlets AC, 21.28 -1.7

X T57 200m U23 Men FINAL

Shemar BOLDIZSAR, Harlow AC, 20.81 +0.1

X T58 200m U20 Women FINAL

Success EDUAN, Sale Harriers Manchester, 23.70 +0.1

X T60 100m Hurdles U23 Women STRAIGHT FINAL

Jenna BLUNDELL, Bristol & West AC, 13.46 -1.1

X T61 100m Hurdles U20 Women FINAL

Lily PARRIS, Chelmsford AC, 13.68 -0.3

X T62 110m Hurdles U23 Men STRAIGHT FINAL

Mayowa OSUNSAMI, Newham & Essex Beagles AC, 14.35 -0.2

X T63 110m Hurdles U20 Men FINAL

Joseph HARDING, Basildon AC, 13.79 +0.3

 
  
FIRST ROUND Results 
X T01 400m U20 Women Heats

 

X T02 400m U23 Women Heats

 

X T03 400m U20 Men Heats

 

X T04 400m U23 Men Heats

 

X T07 100m U20 Women Heats

 

X T08 100m U23 Women Heats

 

X T09 100m U20 Men Heats

 

X T10 100m U23 Men Heats

 

X T11 800m U20 Women Heats

 

X T12 800m U20 Men Heats

 

X T17 1500m U23 Men Heats

 

X T28 400m Hurdles U20 Men Heats

 

X T29 400m Hurdles U23 Men Heats

 

X T30 400m Hurdles U20 Women Heats

 

X T31 400m Hurdles U23 Women Heats

 

X T36 200m U20 Women Heats

 

X T38 200m U20 Men Heats

 

X T39 200m U23 Men Heats

 

X T40 100m Hurdles U20 Women Heats

 

X T41 110m Hurdles U20 Men Heats